Adaçayı İle İlğili Bilgiler

Adaçayı İle İlğili Bilgiler

Adaçayı İle İlğili Bilgiler

     Adaçayı İle İlğili Bilgiler. Adaçayı Kramp Çözücü Etkisi Sayesinde, İshalde Çok Rahatlatıcıdır. Böcek Sokmalarında, Sokulan Bölgeye Adaçayı Yaprağının Tozu Uygulanır. Dıştan Uygulandığında, Yaprağın Tozu Uygulanır.

Adaçayı İle İlğili Bilgiler:

Yetiştiği yerler:
ülkemizde, yaklaşık 90 tane adaçayı türü bulunmaktadır. Salvia fruticosa Miller, Batı ve Güneybatı Anadolu’da yetişmektedir. Dünyada Adriyatik Denizi çevresinde doğal olarak bulunan bitkinin günümüzde Arnavutluk, Türkiye, Yunanistan, İtalya, Fransa, İngiltere ve Amerika’da kültürü yapılmaktadır.
Cins ismi olan Salvia, Latince salvere (eklemek) kelimesinden gelmektedir. Eski Mısırlılar bu drogu doğurganlık, bereket, verimlilik amacıyla kullanmaktaydılar. Adaçayı yaprakları Anadolu’da da çok eskiden beri kullanılmaktadır.

Kullanım bilgileri: adaçayı, kuvvet verici ve uyarıcı etkisi nedeniyle tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra bitkinin bakteri, mantar ve virüslerin oluşumuna karşı da tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Antiseptik etkisi de vardır.

Kullanım tavsiyeleri: demlenerek hazırlanmaktadır. Adaçayını iki dakikadan fazla kaynatırsanız çok yararlı olan bu çay toksik, zararlı bir maddeye dönüşür, dikkat edin.

Etiketler: adaçayı ile ilğili bilgiler, adaçayı ağacı, adaçayı çayı, adaçayı kullanımı, adaçayı kürü, adaçayı macunu, adaçayı yağı, adaçayı kapsülü, adaçayı tohumu, adaçayı sirkesi, adaçayı tozu, adaçayı çiçeği, adaçayı hakkında bilgi, adaçayı bitkisi, adaçayı yararları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.