Bebeklerde Adaçayı Tohumu Kullanımı

Çok fazla ve uzun süreli kullanımlarda yan etki olarak yüksek tansiyon problemleri ortaya çıkabilir. Ayrıca halk arasında, gaz söktürmek amacıyla küçük bebeklere de verilebiliyor. Bunda da çok dikkatli olunması gerek. Geçtiğimiz günlerde bununla ilgili bir vaka ülkemizde yaşandı.

Bebekte ortaya çıkan iritasyon, deri döküntüleri, kaşıntı ve birtakım başka etkilerin adaçayının uçucu yağından kaynakladığı tespit edildi. 1-2 yaşındaki bebeklerde adaçayı hiç kullanılmamalı! 2 yaşından itibaren de çok dikkatli kullanılmalı…

Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplara faydalıdır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Göğsü yumuşatır. İdrar ve ter söktürür. Uyarıcı etkisiyle kan dolaşımını hızlandırır, vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Göğüs açıcı ve rahatlatıcı etkisi astım hastaları için yararlıdır. Dişleri beyazlatır ve güçlendirir. Sinirli olanlara sakinlik verir.

Düzenli kullanılacaksa ve sık tüketiliyorsa günde en fazla bir fincan içilmesi yeterli olabilir. Demleme usulüne gelince halk arasında genlikle bir-iki dal adaçayı sıcak suyun içinde bekletilerek demlenir ve içilir. Burada demleme ve adaçayını bekletme süresi iki-üç dakikadan fazla olmamalı, uzun süreli bekletmelerde bitkideki zararlı etkiler çaya geçebilir. İçim sırasında, acı tadı önlemek amacı ile adaçayı bitkisinin çayın içinde olmamasına dikkat edilmeli.

Adaçayı hafif etkili bir bitkidir. Soğuk algınlığı geçiriyorsanız doktorunuzun kontrolünde kullandığınız ilaçlar varsa onlara destek olarak veya hastalık çok hafifse tek başına kullanılabilir.

Çay olarak yemekten 1-2 saat önce veya sonra içilebilir. Yani yemek anında, yemekten hemen önce veya sonra içilmemeli. Vücuda aldığımız tüm bitki çayları yediğimiz yemekler veya varsa kullanılan ilaçlar ile etkileşiyor. Bu sebeple zamanlamaya dikkat edilmeli. Sürekli ilaç kullanımı varsa ilaçla birlikte değil, ilaçlardan en az yarım saat önce veya sonra içilebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.